IRONMAN 70.3 w Polsce - Gdynia szczęśliwa dla TRINERGY TEAM

Od tego roku już nie trzeba wyjeżdżać za granicę, żeby wystartować w triathlonowej rywalizacji pod słynnymi markami. Dwa tygodnie temu w Poznaniu debiutowały zawody Challenge, a w ostatni weekend IRONMAN 70.3 w Gdyni. Debiut w Polsce wyścigu sygnowanego kultowym dla wielu triathlonistów logo IM był baaardzo udany dla zawodników TRINERGY TEAM. Było podium Miłosza Sowińskiego w kategorii PRO – pierwsze dla Polaka w historii tych zawodów, były miejsca na podium w kategoriach wiekowych, było kilka świetnych debiutów i były sloty na przyszłoroczne mistrzostwa świata.

Do historii przeszedł Miłosz Sowiński. Był trzeci w rywalizacji zawodników PRO i jednocześnie najlepszym Polakiem. Trzynasty numer startowy przyniósł szczęście. Przed nim na podium IRONMAN w tej kategorii nie stał jeszcze żaden Polak. Dla Miłosza był to drugi start na tym dystansie w życiu. Debiutował wiosną tego roku w Dubaju. Trzecie miejsce zapewnił sobie po świetnym i emocjonującym  biegu – z roweru zsiadł jako piąty – do końca odpierając atak Włocha Massimo Cigany, a wcześniej ścigając się z Mikołajem Luftem i Kacprem Adamem.

11873760_756855074425369_231276266444887976_n

Ale sukcesy naszych zawodników zaczęły się już w sobotę na dystansie sprinterskim. Michał Podsiadłowski wystartował w sztafecie w drużynie BEKO PRO. Jechał oczywiście na rowerze i to jechał najszybciej w całej stawce. Miał najlepszy czas etapu rowerowego, a drużyna BEKO PRO była najlepsza wśród sztafet. Drugie podium tego dnia należało do Magdy Warzybok. Magda rok temu w Gdyni na dystansie sprinterskim debiutowała w triathlonie, zajmując trzecie miejsce w swojej kategorii. Wtedy przez błąd organizatorów, zbyt późno zweryfikowany, nie stanęła na podium. W tym roku wróciła do Gdyni i sukces powtórzyła. Też była trzecia w kategorii, a do tego dołożyła jeszcze drugi najlepszy czas etapu rowerowego wśród kobiet. Krótko mówiąc nasi rządzili w sobotę na rowerach. I co ważne, Magda tym razem odebrała należne laury stojąc na podium :-)

Krzysztof Chudowolski 16:44 06:10 37:29 02:48 27:31 1:30:42

W niedzielę na dystansie 1/2 IM sukces Miłosza Sowińskiego nie był jedyny. Marcin Konieczny nie pozostawił złudzeń, kto jest najlepszy w kategorii czterdziestolatków. Wygrał z bezapelacyjnie. Czas 4:16:01 dał mu też 8. miejsce w klasyfikacji open (włącznie z zawodnikami PRO). Czwarty w tej kategorii był Arek Podziewski, który kolejny raz w tym sezonie przegrał podium o kilka sekund. Jak zwykle, oczekiwań nie zawiodły nasze panie. Dobrochna Mierzejewska, debiutując na dystansie, zajęła trzecie miejsce w kategorii z czasem 5:23:37. Trzy minuty później na metę wbiegła Iza Kuczyńska, która również była trzecia w swojej kategorii. Drugie miejsce przegrała o niewiele ponad 1 minutę. Jak ważna była ta minuta miało okazać się kilka godzin później, kiedy decydowały się losy awansu na mistrzostwa świata. Tuż za Izą Kuczyńską zawody ukończyła druga nasza debiutantka – Karolina Ubysz. Jej też w pierwszym starcie udało się „złamać” 5h 30’.
Świetne debiuty mieli panowie. Szymon Bartosiak ma mecie pojawił się w czasie 4:52:18, a Łukasz Kałużny 4:59:03. Łukaszowi należą się szczególne słowa uznania, bo ten wynik osiągnął zmagając się na trasie kolarskiej i w czasie biegu z potężnymi problemami żołądkowymi. Do złamania 5h niewiele zabrakło też innym debiutantom – Sebastianowi Froncowi (5:01:41) i Marcinowi Niegowskiemu (5:03:13).

P8091318

P8091301

P8091483

P8091386

Z niecierpliwością czekaliśmy na podział slotów na przyszłoroczne mistrzostwa świata IRONMAN 70.3, które odbędą się w Australii. Zawody w Gdyni były jednymi z pierwszych, na których można było wywalczyć kwalifikację. Ze swojego, pewnego (za wygranie kategorii) slota zrezygnował Marcin Konieczny, który nie planował startu w Australii. Ale okazało się, że na mistrzostwa pojedzie Arek Podziewski, któremu wystarczyło czwarte miejsce w Gdyni. Do Australii wybierze się też Dobrochna Mierzejewska, która awansowała z trzeciego miejsca w swojej kategorii. Dla Dobrochny jest to wyjątkowo udany sezon. Startowała czwarty raz w tym roku i czwarty raz była na podium. A do tego w debiucie na „połówce” wywalczyła slota na mistrzostwa. Trochę szczęścia zabrakło Izie Kuczyńskiej. Szczęścia, a właściwie tej wspomnianej wcześniej minuty, o którą przegrała drugie miejsce. Jedynego slota w jej kategorii dostała właśnie zawodniczka z drugiego miejsca.